سه شنبه , ۱ اسفند ۱۳۹۶
آخرین مطالب
خانه » علمی

علمی

پاسخ به یک پرسش دربارۀ «میدان هیچ» که هاوکینگ اعلام کرده است

 بسمه تعالی فیزیک و کیهان شناسی پاسخ به یک پرسش دربارۀ «میدان هیچ» که هاوکینگ اعلام کرده است از روزی که «انسان و علوم انسانی در صحیفه سجادیه» را شروع کرده ام به تدریج فضای کارم محدود شده است؛ می کوشم اگر توفیق داشته باشم همۀ توانم را به این کار مصروف کنم. اما در تاریخ ۲۵/۶/۹۶ شخص محترمی در تماس تلفنی ... ادامه مطلب »

ماده و انرژی در فیزیک و فلسفه

پژوهشی درباره حقیقت و ماهیت انرژی:  (بررسی نگرش های فلسفی استاد مطهری و علامه طباطبایی به ماده و انرژی) چکیده : هم ارزیِ مادّه انرژی با معادله وحشت انگیز ۲E = mc آغاز شد که انیشتین با جسارت تمام آن را مطرح کرد و نه تنها فیزیکدانان، بلکه فیلسوفان را نیز در شگفت فرو برد. از آن زمان (۱۹۰۵م) رویکردهای گوناگونی ... ادامه مطلب »

جاذبۀ نیوتن در بایگانی تاریخ

بنام خدا جاذبۀ نیوتن در بایگانی تاریخ این روزها در حالی که مردمان جهان به امور زندگی خود مشغول اند، یک خبر علمی بسیار هیجان انگیز محافل کیهان شناسی و مراکز تحقیقات فیزیک را بشدت تکان داده است: قانون جاذبۀ نیوتن به بایگانی تاریخ رفت. روزی که با تکیه بر تبیینات قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) بصراحت اعلام کردم که: ... ادامه مطلب »

دانش فیزیک در خدمت مکتب – آیا دانشمندان کشف کردند که بهشت و جهنم وجود دارد؟

دانش فیزیک در خدمت مکتب [۱] تجسم عمل نویسنده : آیه الله مرتضی رضوی، استاد حوزه و دانشگاه در کتاب «کابالا و پایان تاریخش» و نیز در «تشیع و فراگیری جهانیش»، این اصل مهم معرفی شده است که: جریان جامعۀ جهانی بسرعت روی به تشیع دارد و روز به روز ابعاد مختلف مکتب تشیع روشن و روشنتر می شود، و این در حالی ... ادامه مطلب »

شایعه ی مسلمان و شیعه شدن انیشتین!

مسلمان و شیعه شدن انیشتین!    این داستان در پوشش تکریم دین، در صدد تطهیر چهره خاندان پهلوی و مخدوش کردن مکتب تشیع است   متن و پاسخ شایعه متن شایعه “  اینشتین شیعه ! آیا می دانید که اینشتین که یهودیان او را مایه ی فخر و مباهات خودشان میدانند توسط آیت الله بروجردی قدس سره به آیین تشیع مشرف ... ادامه مطلب »

عقل در فلسفه و مکتب اهل بیت  

پاسخ تفصیلی به نقدصاحب المیزان برعلامه مجلسی در باب عقل نویسنده : آیت الله مرتضی رضوی علامه مجلسی بزرگ درکتاب بحار الانوارجلد اول صفحه  ۹۹ باب مخصوصی را باز کرده و دربارۀ شناخت عقل و معنای عقل بحث کرده است. وی نام این باب را (که از ابواب حدیث نیست و بحث تحقیقی خود ایشان است) این گونه انتخاب کرده است: ... ادامه مطلب »

برای جلوگیری از ستیزه های خانوادگی چه کار باید کرد؟

به نام هستی بخش   برای جلوگیری از ستیزه های خانوادگی چه کار باید کرد؟ رب لا تذرنی فردا و انت خیر الوارثین” پروردگارا مرا تنها مگذار وتو بهترین وارث هستی.”  (سوره نساء آیه ۸۹) من رضی بما قسم الله لم یحزن علی ما فی ید غیره”کسی که به روزی خدا راضی باشد ،برآنچه در دست دیگران است افسوس نمی ... ادامه مطلب »

هاوکینگ و مرگ فلسفه

بسم الله الرّحمن الرّحیم هاوکینگ و مرگ فلسفه نویسنده : متفکر ارجمند معاصر، آیت الله شیخ مرتضی رضوی چند سال پیش، جناب دکتر اسکندرجو نامه­ ای از سوئد نوشته بود، در پاسخ ایشان مقالۀ کوچکی با عنوان «مرگ فلسفه ­ها» نوشتم. بتاریخ ۲۸/۲/۱۳۸۸ در سایت بینش نو (www.binesheno.com) قرار گرفت. مقالۀ حاضر در تکمیل آن تقدیم می­شود. باز هم در ... ادامه مطلب »

دانش افزایی دانش خانواده برای روان شناسان، مشاوران، مدرسان خانواده، مربیان و اولیای علاقمند

به نام هستی بخش امام صادق علیه السلام: اَلعامِلُ علی غَیر بصیرهٍ کالسّائِر علی غیر الطریق لا یزیدُ سُرعه السّیرِ اِلّا بُعدا هرکس بدون بصیرت عمل کند مانند کسی است که بیراهه می رود هر چند شتاب کند از هدف دورتر می گردد. ما بُنیَ الاسلام احبّ اِلیَ الله مِن التّزویج دوست داشتنی تر از ازدواج در اسلام بنایی نهاده ... ادامه مطلب »

فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه!!!(قسمت شانزدهم – بخش پایانی)

  یکی از مشکلاتی که پیش روی منتقدان علمی « فرضیه ی تکامل » قرار دارد، مسئله ی خوش باوری عجیب بسیاری از عوام و خواص پیرامون مجامع علمی است! به نحوی که این عزیزان، تصور می نمایند که از دانشگاه ها، مجلات و منابع آکادمیک، چیزی جز حقیقت و راستی صادر نمی گردد! متاسفانه چنین خوش باوری در بین ... ادامه مطلب »