دوشنبه , ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
آخرین مطالب
خانه » ۱۳۹۵ » فروردین

بایگانی ماهانه: فروردین ۱۳۹۵

معنی میثم

معنی میثم میثم از ریشه واژه اوستایی مَئیثن به معنای ماندن است. میهن میهمان ماندن و میثم هم خانواده هستند. میثم ایرانی بود. ۹۹% افراد تصور می کنند میثم عرب بود و اسمش عربی است. خیر این طور نیست. میثم ایرانی و اسمش فارسی است. میثم یعنی (آنکه می ماند). میثم در سایت تبیان: میثم تمار غلام زنى بود از ... ادامه مطلب »

اصول اساسی در شناخت فلسفه ها

اصول اساسی در شناخت فلسفه ها نویسنده : آیه الله مرتضی رضوی   مقدمه امروز کم نیستند اشخاص حوزوی و دانشگاهی که همچنان به فلسفه ارسطوئی وفادار مانده اند (!) و آنان که خود را از لاک آن خارج کرده اند، متأسفانه مرید فلسفه های غربی شده اند. گوئی تعهد کرده و سوگند خورده ایم هرگز به اندیشه- و حتی ... ادامه مطلب »

جایگاه عقل و وحی

عنوان مقاله : جایگاه عقل و وحی نویسنده : آیه الله مرتضی رضوی     به نام خدا مسئول محترم دفتر جنبش نرم افزاری و توسعه علوم اسلامی سلام علیکم لازم دانستم به محور جزوه «سلسله کرسی های نظریه پردازی و نقد اندیشه» ـ جلسه اول ـ مطالبی را بنویسم و پرسش هائی را مطرح کنم : همان طور که ... ادامه مطلب »

دانش فیزیک در خدمت مکتب – آیا دانشمندان کشف کردند که بهشت و جهنم وجود دارد؟

دانش فیزیک در خدمت مکتب [۱] تجسم عمل نویسنده : آیه الله مرتضی رضوی، استاد حوزه و دانشگاه در کتاب «کابالا و پایان تاریخش» و نیز در «تشیع و فراگیری جهانیش»، این اصل مهم معرفی شده است که: جریان جامعۀ جهانی بسرعت روی به تشیع دارد و روز به روز ابعاد مختلف مکتب تشیع روشن و روشنتر می شود، و این در حالی ... ادامه مطلب »

حقیقت شرف الشمس ۱۹ فروردین

پاسخ به #شایعه «روز ۱۹ فروردین، روز شرف الشمس است»   ⛔️متن شایعه⛔️ “دوستان گلم روز ۱۹ فروردین روز شرف الشمس است، و در سال یکبار اتفاق می افتد، دوست داشتم شما هم در مورد این روز بدانید و مرا هم از دعای خودتان بی نصیب نگذارید . وقایع نجومی در این روز:هر سال روز خاصی که خورشید به نقطه ... ادامه مطلب »

عدم تناسب جرم و کیفر ، عذاب در آخرت

عذاب در اخرت در احادیث و قران از عذاب های دردناک و چندهزار ساله صحبت شده. آیا این درست است که فردی با انجام چند یا چندین گناه در زندگی چند ساله اش که با سالهای اخروی اصلا قابل قیاس نیست, چند هزار سال با عذاب های آنچنانی مجازات شود. پس عدل و مهربانی خدا چه میشود. نمی توان در ... ادامه مطلب »

آیا اهل بیت (علیهم السلام) عالم به همۀ علوم بوده اند؟ (قسمت آخر)

آسیب شناسی حوزه علمیه نویسنده : آیت الله مرتضی رضوی (سایت بینش نو=www.binesheno.com) آفت دوم ادامه : پاسخ دوم: شخصیت دیگری آمده و می گوید: با توجه به آنکه خطاب به دو نفر مذکور در روایت صادر شده است یعنی جناب سلمه و حکم که هر دو سنّی بوده اند، به نظر می رسد مراد «علم دین و هدایت» است ... ادامه مطلب »

آیا اهل بیت (علیهم السلام) عالم به همۀ علوم بوده اند؟ (قسمت اول)

آسیب شناسی حوزه علمیه نویسنده : آیت الله مرتضی رضوی (سایت بینش نو) آفت دوم مقدمه: بخش دوم این جزوه در صدد معرفی «آفت دوم» است که سخت جان حوزه را تحت فشار قرار داده و فکر طلبه های جوان را در مسیر نادرست (باصطلاح) لوله کشی می کند. برای معرفی این آفت، موضوعی را که تعدادی از طلبه ها ... ادامه مطلب »

زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

باسمه تعالی   زندگینامه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)   فاطمه (علیها السلام) در نزد مسلمانان برترین و والامقام ترین بانوی جهان در تمام قرون و اعصار می‌باشد. این عقیده بر گرفته از مضامین احادیث نبوی است. این طایفه از احادیث، اگر چه از لحاظ لفظی دارای تفاوت هستند، اما دارای مضمونی واحد می‌باشند. در یکی از این گفتارها (که البته مورد ... ادامه مطلب »

مکتب صوفیه ازنگاه امام صادق علیه السّلام

مکتب صوفیه ازنگاه امام صادق (ع)   صوفیگرى   ازجمله تفکراتى که در زمان امام صادق(ع) پیدا شد و کم‏کم شکل‏ گرفت، جریان خطرناک و انحرافى صوفیگرى بود، که با ظاهرى‏فریبنده دست‏به عوام فریبى و گمراه کردن مردم زد.    محقق اردبیلى درباره پیدایش صوفیه مى‏نویسد: به نقل از شیعه وسنى، اولین کسى را که صوفى نامیدند «ابوهاشم کوفى‏» بود، ... ادامه مطلب »