چهارشنبه , ۵ تیر ۱۳۹۸
آخرین مطالب
خانه » ۱۳۹۶ » اسفند

بایگانی ماهانه: اسفند ۱۳۹۶

توحید تنزیهی در کلام رضوی

توحید تنزیهی در کلام رضوی  محسن احتشامی‌نیا *[۱] چکیده: حدود دو هزار حدیث از امام رضا علیه السلام  در موضوعات مختلف جمع‌آوری شده که حدود پانصد حدیث آن در موضوعات اعتقادی و توحیدی است. در احادیث رضوی توحید تنزیهی از ابعاد مختلف بررسی شده است: اولین درجه معرفت خدا خروج از حد تعطیل و تشبیه است. توحید تنزیهی به معنای ... ادامه مطلب »

حال و هوای اسلامی کردن علوم انسانی

بنام خدا   حال و هوای اسلامی کردن علوم انسانی   آنچه لازم است یک گوهر کوچک است که عالمانه و هنرمندانه تراشیده و سفته شود، نه صخره سنگ عظیم بی قواره و ناسفته گرچه با ادبیات شیرین رنگ آمیزی شده باشد. فرایند، فرایند ساده و مشخص «ماست سازی» است، نه مراحل طولانیِ فرایند کشک اندر کشک. حکایت حال را ... ادامه مطلب »

حکمت قرآنی و فلسفه یونانی/ «استاد محمدرضا حکیمی»

حکمت قرآنی و فلسفه یونانی/ «استاد محمدرضا حکیمی» در اینجا، سه اظهار نظر، از سه متخصّص در فلسفه و متبحّر در آن (که صاحبنظر دوم و سوم، به شدّت در فلسفه متعصّب بودند، و با تفکیک مخالفت می ورزیدند)، می آوریم، سپس سخن را پی می گیریم:   ۱ـ پروفسور فلاطوری جامع الحکمتین (فلسفه ی شرقی و فلسفه ی غربی)، پروفسور ... ادامه مطلب »

پاسخ فصلنامه ی نورالصادق(علیه السلام) به نامه ی دوم آیت الله سبحانی

پاسخ فصلنامه ی نورالصادق(علیه السلام) به نامه ی دوم آیت الله سبحانی فرموده اید:این نامه خصوصی بود، بنا نبود که علنی بشود ولی شما علنی کردید که بخش نخست آن را که مقدمه بود چاپ و بخش مهم را حذف کردید و این بر خلاف موازین اسلامی است.   عرض می شود اولاً بخش نخست نامه مذکور گرچه خطاب به ... ادامه مطلب »

نامه دفاعیه آیت الله جعفر سبحانی از حکمت اسلامی و انتقاد ایشان از مجله ی نورالصادق و پاسخ مجله ی نورالصادق

نامه ی اول آیت الله سبحانی و پاسخ مجله ی نورالصادق(علیه السلام) بسم الله الرحمن الرحیم هیئت محترم تحریریه ی (نورالصادق(علیه السلام)) سلام الله علیکم و رحمه الله توفیقات همگان را در تبلیغ اسلام ناب، به شیوه ی تشیع واقعی از خداوند متعال خواهانم. نشریه ی عزیزان به دستم رسید تا آنجا که وقت، اجازه می داد مطالعه کردم. تمام ... ادامه مطلب »

حیات و زندگی در نگاه امام حسین(ع)

حیات و زندگی در نگاه امام حسین(ع) محرم سال ۹۵ بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله ربّ العالمین و الحمد لله الذی لا مُضادّ له فی مُلکه و لا مُنازِعَ لَهُ فی أمره. الحمدالله الذی لا شریک لَهُ فی خلقه ولا شبیه لَهُ فی عَظَمَتِه (جزء من دعاء الإفتتاح) وصلّی الله علی سیدّنا ونبیّنا محمّد صلّی الله علیه وعلی آله ... ادامه مطلب »

سیری در زندگانی عایشه، سن عایشه هنگام ازدواج با رسول اکرم صلی الله علیه وآله

سیری در زندگانی عایشه عایشه دختر ابوبکر سن عایشه هنگام ازدواج با رسول اکرم صلی الله علیه وآله عایشه و جانب داری از غاصبان خلافت عایشه در زمان ابوبکر عایشه در زمان عمر برخورد دوگانه عایشه با عثمان برخورد عایشه با اهل بیت علیهم السلام رسول رحمت در واپسین روزهای زندگی خوشحالی عایشه از شهادت صدیقه طاهره  سلام الله علیها ... ادامه مطلب »