چهارشنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۸
آخرین مطالب
خانه » ۱۳۹۷ » خرداد

بایگانی ماهانه: خرداد ۱۳۹۷

علامه مجلسی و حفظ تشیع از اسلام ابن عربی و صدرایی – آیت الله صافی گلپایگانی

علامه مجلسی و حفظ تشیع از اسلام ابن عربی و صدرایی – آیت الله صافی گلپایگانی پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله صافی گلپایگانی مطلبی تحت عنوان “نقش محدّثان در نجات مردم در عصر غیبت کبری” منتشر شده است. ایشان با تاکید بر جایگاه والای علامه مجلسی در احیاء علوم و معارف اهل بیت علیهم السلام، حفظ شیعه از تصوف ... ادامه مطلب »

مجالس قرائت حدیث همطراز با مجالس قرائت قرآن است

دفتر حضرت آیت الله سند: عقائد_شیعه مجالس قرائت حدیث همطراز با مجالس قرائت قرآن است ۱٫ نجاشی نقل می‌کند که در زمان او، اعتقادی رایج بوده، و آن اینکه در نزد شیعیان مجالس قرائت حدیث همسنگ و همطراز مجالس قرائت قرآن بوده است. او در زندگی‌نامه شیخ کلینی صاحب کتاب «الکافی» می‌گوید: وقتی که برای قرائت قرآن برای صاحب مسجد ... ادامه مطلب »

بررسی منابع کتاب اسلام شناسی شریعتی (۱) و (۲)

بررسی منابع کتاب اسلام شناسی شریعتی (۱) نویسنده: مرتضی فرج پور چکیده دکتر علی شریعتی (۱۳۱۲- ۱۳۵۶ ش) یکی از شخصیت های مؤثر فکری در نیم قرن اخیر در میان روشنفکران دینی بوده و کتاب اسلام شناسی او نیز یکی از آثر پر مراجعه وی میان اقشار مورد اشاره بوده است. در مقاله حاضر، روش شناسی تألیف این اثر، عمدتاً ... ادامه مطلب »

نقدی بر اسلام شناسی دکتر شریعتی (۱) الی (۹)

نقدی بر اسلام شناسی دکتر شریعتی (۱) – نقش شورا در خلافت   آقای دکتر در صفحه ۳۸ کتاب اسلام‌ شناسی با عنوان «شورا» در حکومت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید: – دو آیه در قرآن به صراحت، اصل «شور» را در امور اعلام می‌کند: «و شاورهم فی الأمر» و «امرهم شوری بینهم».  هنگامی که پیغمبر وفات یافت، کارگردانان سیاست اسلامی (غیر از علی ... ادامه مطلب »

چرا اعتقاد شیعه در ولایت تکوینی با آیات قرآن منافات دارد؟

چرا اعتقاد شیعه در ولایت تکوینی با آیات قرآن منافات دارد؟ مثلا شیعه اعتقاد دارد که روزی مردم از طریق ائمه است. چرا؟ توضیح : در چند آیه خداوند متعال خود را به کلمه ی شریفه ی « خیر الرازقین » توصیف فرموده است . مانند آیه ی  ۱۱۵ سوره ی مائده و آیه ی ۵۸ سوره ی حج و ... ادامه مطلب »

شرک چیست؟ اشکال ابوحنیفه به امام صادق علیه السلام و پاسخ امام علیه السلام.

اللَّهُمَّ هَذَا مِنْکَ‏ وَ مِنْ‏ رَسُولِکَ شرک چیست؟ اشکال ابوحنیفه به امام صادق علیه السلام و پاسخ امام علیه السلام: ** ابوحنیفه در نزد حضرت امام صادق علیه السلام بود و با هم غذا می خوردند. زمانی که امام علیه السلام دست از غذا کشیدند، بدین گونه حمد خدای را به جا آوردند: الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ اللَّهُمَّ هَذَا مِنْکَ‏ ... ادامه مطلب »

فضائل امیرالمومنین

اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِیمَ (۶ حمد ) صِرَاطَ الَّذِینَ أَنْعَمْتَ عَلَیْهِمْ غَیْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَیْهِمْ وَلاَ الضَّآلِّینَ (حمد ۷) ما را به راه راست هدایت کن… (۶) راه کسانی که آنان را مشمول نعمت خود ساختی; نه کسانی که بر آنان غضب کرده ای; و نه گمراهان. (۷) از رسول خدا ، امام باقر و امام صادق روایت شده است که علی علیه السلام صراط ... ادامه مطلب »

تأملی در فسلفه ختم نبوت از دیدگاه شهید مطهری (ره)

تأملی در فسلفه ختم نبوت از دیدگاه شهید مطهری(ره)   فلسفه ختم نبوت، از زمره مباحث کلامی با سابقه نه چندان طولانی در نزد متکلمان و اندیشمندان مسلمان است. هر چند اشاراتی پیرامون آن را در آثار متکلمان و عرفا بلکه روایات معصومان (ع) می توان یافتف ولی این مسئله به طور مستقل و صریح تنها در دهه های اخیر ... ادامه مطلب »

چرا علی (علیه السلام) را دوست نداشته باشیم ؟!!!

به گزارش «شیعه نیوز»، «شیخ نادی البدری» دانشمند برجسته الازهر با تفسیر دو آیه از قرآن کریم، سخنان تکان دهنده ای در افضلیت امیرالمؤمنین علی علیه السلام بیان کرد. وی در این سخنان می گوید: همه امت اسلام پیمانی با خداوند دارند که جانشان را به او بفروشند خداوند درباره همه مؤمنان می گوید: “إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ ... ادامه مطلب »