شنبه , ۳۰ شهریور ۱۳۹۸
آخرین مطالب
خانه » شبهات اعتقادی » آیا بهمن جازویه قهرمان ایرانی همان ابن ملجم است؟!!!

آیا بهمن جازویه قهرمان ایرانی همان ابن ملجم است؟!!!

شبهه:
بهمن جازویه همان ابن ملجم است

✅ بهمــن جــازویه قهرمان ایرانی از جان گـذشـته ایـکه علی ابن ابوطالب را به ضـرب شمشیـر از روبرو (و نه از پشت آنگونه که مسلمانان بیان میکنند) به شهادت رساند و مسلمانان هـویت او را بـرای ۱۴۰۰ سال مـخفی نـگه داشته انـد،
بـگفته تاریـخ، بـعـد از ایـنکه بهمـن بـدست اعــراب اسیـر می شـود، او رابهمـراه سایـر اسـرا بـرای بیـگاری و بـردگی و یـا فـروش بـه دربـار خـلیفـه می فـرستند. از آنجائیـکه فـردی بسیار تـوانـا و هـنـرمند و صـنعـتگـر بـوده، خلیفـه از فـروش او صـرفـنـظر و او را بـکار می گمارنـد. نـام او را می پـرسنـد: میگـویـد “بهمـن جـازویـه”، اما تـلفـظ نـام او بـرای اعـراب تـازی بسیار مشکل بـود.
(خلاصه شده)

?پاسخ شبهه:

✅.«بهمن جازویه» سردار دلیر ایرانی در نبرد «جسر» در حدود سال ۱۵ هجری قمری، مردی سالخورده بوده است و دارای نشان افتخار از سوی دربار ساسانی در حالی که علی در سال ۴۰ هجری یعنی ۲۵ سال بعد کشته شد.همچنین منابع معتبر تاریخی مرتبط از جمله ابن خلدون و ابن اثیر و طبری و واقدی هیچکدام ایرانی بودن ابن ملجم مرادی را تائید نمی‌کنند
استاد ابراهیم پور داود ایران شناس معاصر نویسنده کتاب آناهیتا در صفحه ۳۳۷ زمان قتل بهمن جاذویه را سال ۶۳۷ میلادی ذکر می کند در حالی ابن ملجم علی ابن ابی طالب را در سال ۶۶۱ میلادی مصادف با ۴۰ هجری یعنی چیزی حدود ۲۴ سال بعد از کشته شدن بهمن جاذویه در جنگ قادیسیه توسط عربان است.
در تاریخ طبری نیز از ابن ملجم بنام عبدالرحمن بن عمر ملجم مرادی از قبیله کنده از یمن یاد شده است قبیله وی بعد ها در مصر ساکن می شود. اثری از ایرانیت او دیده نمی شود.و نام پدرش نیز عمر بوده است.او در فتح مصر از سواران قبیله بنی تدؤل بود. او پیرو علی بن ابی طالب(ع) بود و در صفین حضور داشت ولیکن از خوارج شد.برای مطالعه بیشتر در این مورد به الأعلام، ج۳، ص۳۳۹ مراجعه کنید.

✅بلاذری به نقل از کلبى او را عبدالرحمان بن عمرو بن ملجم خوانده است . گفته اند تبار وی به اعراب حمیری مى رسد.ابن سعد نیز می نویسد ابن ملجم از قبیله مراد بود که با بنى جبّله از قبیله کنده هم پیمان بودند ابن حبیب نیز او را از قبیله تجوب ، یکى از قبایل حمیری و هم پیمان قبیله مراد خوانده اند
در مورد ایرانی بودن ابن ملجم مرادی هیچ نوشته ای در میان مورخان عرب وجود ندارد و همه مورخان عرب از او بعوان یک عرب از قبیله مراد یا کنده یا از تبار اعراب حمیری و یا اهل یمن یاد می شود هیچ نوشته ای در مورد ایرانی بودن وی ذکر نشده است.
?بدون شک بهمن جاذویه یکی از دلاورترین سرداران ایرانی بود و بارها توانسته بود شکست های بسیاری را بر سپاه اعراب وارد سازد اما در هیچ جای تاریخ ردی از وی در ماجرای قتل علی ابن ابوطالب دیده نمی شود و این تنها یک مغلطه از سوی عده ای وطن پرست متعصب است.

✅۱٫همان‌طور که اصل و نسب شخصیت‌های بزرگ تاریخ و انسان‌های والا مقام و مؤثر [و در رأس آنها پیامبران و امامان] پنهان نمی‌ماند، اصل و نسب شخصیت‌های منفور که بنیانگذار بدترین انحرافات و یا شدیدترین جنایت‌ها بودند [و از جمله ابن ملجم مرادی لعنه‌الله] نیز مخفی و مبهم نمانده است که اکنون وی را ایرانی بخوانند.

✅۲٫نام کامل این تروریست که از سوی پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله «اشقی الاشقیاء» لقب گرفته بود و قاتل امیرالمؤمنین، مولی الموحدین، علی بن ابیطالب علیه‌السلام که امام اول شیعیان و خلیفه چهارم اهل سنّت بوده است، « #عبدالرحمن بن عمرو بن ملجم مرادی» می‌باشد. و طبق اسناد موثق و معتبر نزد شیعه و سنّی، نسب او عرب و از قبیله بنی مراد بوده است.

✅۳٫ بلاذری، از مورخین و محدثین اهل سنت است، به نقل از کلبى او را عبدالرحمان بن عمرو بن ملجم خوانده است. (۲/۴۸۸) – ابن سعد می‌نویسد: ابن ملجم از قبیله مراد بود که با بنى جبّله از قبیلخ کنده هم پیمان بودند (۳/۳۵)

✅۴٫طبق نقل تمامی تواریخ، هدف اصلی او و همدستانش از این ترور، «انتقام» بود، اما هیچ ربطی به تازی و فارسی و این نقل‌ها ندارشت، بلکه انتقام کشته شدگان خوارج در جنگ با ایشان بود. خوارج برای خود اسم و رسمی داشتند و مشهور به عبادت، زهد، جهاد و حفظ قرآن و شب زنده‌داری بودند، اما به روی ایشان شمشیر کشیدند. آنها پس از آن که در قضیه حکمیت و …، به خطاهای خود پی‌بردند، به جای آن که خود را محکوم کنند، امام را متهم کردند و در آخر نیز نتیجه گرفتند سران هر دو جریان را ترور کنند، چنان چه قرار بود دو همدست عرب دیگر او نیز همزمان معاویه و عمرو عاص را بکشند که آنها موفق نشدند.

منبع: روشنگری
بازنشر: ویکی شبهه
https://tlgrm.me/pasokhgoyan

http://shayeaat.blogfa.com/post/506

? *وبلاگ و کانال پاسخگویان:*
با عضویت در کانال های مفید و ولایی و انتشار مطالب، افشاگر شایعات و مدافع حریم ولایت و یاور سرداران جنگ نرم باشیم.

خبرنامه آرمان مهدویت

۳ نظر

  1. به آدرسی که در انتهای مطب آورده اید رفتم اما چنین سایتی وجود نداشت… چرا؟

    • با سلام
      برای من هم گاهی اتفاق افتاده مطلبی رو از جائی دانلود کردم و در مراجعه ی مجدد اثری از آن سایت نیافتم. موفق باشید

  2. متاسفانه لقمه حرام در حال تبدیل شدن به امری رایج در کشورمان شده است. چهار ستون خیمگاه فساد در پیدایش مال حرام عبارتند از رانت، رشوه ، فامیل بازی و سهمیه در بکارگیری و ارتقا کارگزاران نظام و فراری دادن نخبگان سخت کوش.

    متشکرم بابت انتشار این رفع شبه .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*