یکشنبه , ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
آخرین مطالب

نبوت

پاسخ به شبهه باطل : مدرک قرآنی که ثابت می کند اسلام نه برای ما و نه برای هیچ کشوری نیامده است، جز عربستان

اختصاص اسلام به اعراب، به اعتراف قرآن! پرسش : با توجّه به اینکه آیاتی از قرآن تاکید دارند که اسلام برای «اعراب» آمده است، چرا این اصرار وجود دارد که ما «ایرانیان فارس زبان» آن را بپذیریم؟! پاسخ اجمالی: آیات مختلف قرآن گواه این است که اسلام یک دین «جهان شمول» است و اختصاص به قوم و گروه خاصی ندارد. شبهه ... ادامه مطلب »

هیچگاه دختران آدم با پسران آدم ازدواج نکردند

چگونگی ازدیاد نسل انسان   زندگى فرزندان آدم علیه السّلام نیز یکى از اسرارآمیزترین راز آفرینش بشمار مى رود؛ زیرا تحلیل زندگى آنها بدون شواهد معتبر، قدرى مشکل به نظر مى رسد. اما آنچه مسلم است ، اولین فرزندان آدم علیه السّلام و حوا، هابیل و قابیل بوده اند. شرح ماجراى دو فرزند آدم علیه السّلام در قرآن کریم بیان ... ادامه مطلب »

ختم نبوت و یا بی‌نیازی از دین؟!! اقبال لاهوری و باورهای او

ختم نبوت و یا بی‌نیازی از دین؟!! امروزه جهت پاسداشت مقام بزرگان و اندیشمندان هر کشوری، راه‌های گوناگونی در پیش گرفته می‌شود. از برگزاری جلسات و همایش‌های متعدد – جهت نقد و بررسی و ترویج آراء و اندیشه – تا نامگذاری کوچه‌ها و خیابان‌ها به اسم و القاب آن‌ها. از این‌رو، همه روزه با اسامی گوناگونی در سطح شهر برخورد ... ادامه مطلب »

دین پیامبر اکرم قبل از بعثت چه بوده است؟

سؤال: پیامبر اکرم (ص) قبل از اینکه پیامبر بشوند چه دینی داشتند؟ جواب: در اینکه پیغمبر گرامى اسلام (ص) قبل از بعثت هرگز براى بت سجده نکرد و از خط توحید منحرف نشد شکى نیست، و تاریخ زندگى او نیز به خوبى این معنى را منعکس مى کند اما در اینکه بر کدام آئین بوده؟ در میان علما گفتگو است. ... ادامه مطلب »

چهل حدیث درباره علم و دانش از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلم(ازنهج الفصاحه)

چهل حدیث درباره علم و دانش از پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله و سلم(ازنهج الفصاحه) ۱- من طلب العلم تکفّل اللَّه برزقه؛ هر که علم جوید خدا عهده دار روزى او شود. ۲- منهومان لا یشبعان: طالب العلم و طالب المال؛ دو گرسنه اند که سیرى نپذیرند طالب علم و طالب مال. ۳- مثل الّذی یتعلّم العلم فی ... ادامه مطلب »

بررسی شبهه ترک نماز از سوی حضرت سلیمان (ع)

بررسی شبهه ترک نماز از سوی حضرت سلیمان (ع) چکیده از مهم ترین و مؤثرترین اصول و ارکان استوار ادیان، نبوت است؛ و یکی از مسایل مهم نبوت بحث عصمت است وتحقق اهداف نبوت به آن بستگی دارد. عصمت در سه بخش: دریافت ، ابلاغ وحی ودوری از گناه مطرح می گردد. دانشمندان همواره به مسئله عصمت در نبوت پرداخته ... ادامه مطلب »

مباهله پیامبر اکرم (ص) با مسیحیان نجران سند حقانیت اسلام

عنوان  :  مباهله پیامبر(ص) با مسیحیان نجران  «مباهله» پیامبر(ص) با مسیحیان نجران برگرفته از سنتی متداول، در میان اقوام سامی[۱] و بیانگر تلاش­های فراوان پیامبر(ص) برای دعوت اهل کتاب به دین اسلام بوده است[۲] که متأسفانه بخش وسیعی از مناظرات و گفتگوهای پیامبر(ص) با آنان مورد غفلت سیره نویسان واقع شده و در متون اسلامی نیز به طور مستقل بدان پرداخته نشده است. ... ادامه مطلب »

آیه مباهله سند فضیلت اهل بیت (اهل بیت پیامبر چه کسانی هستند؟)

تفسیر آیه «مباهله» از دیدگاه اهل بیت (ع) و اهل سنت چکیده آیه «مباهله»(آل عمران:۶۱)ازمهمترین ادله قرآنی، درخصوص فضیلت و برتری اهل بیت (ع) محسوب می گردد. مفسران و دانشمندان مذهب اهل بیت(ع)واهل سنت در طول تاریخ درباره این آیه بحثهای مختلفی را انجام داده اند. در این مقاله با توجه به اهمیت موضوع، آیه«مباهله»را به صورت تطبیقی از دیدگاه فریقین بررسی وبه شبهات، ابهامات و سؤالات مربوط پاسخ داده شده است. نکته حائز اهمیت این است که از ظاهر آیه«مباهله»نمی توان برای ولایت و ... ادامه مطلب »

نسبت فحشاء(به معنای امروزی آن)به بستگان پیامبرخدا گناهی نا بخشودنی

پیامبر : ای عایشه فاحشه نباش ( از کتب اهل تسنن ) وهابیون به شیعیان تهمت می زنند که شیعیان عایشه را پاکدامن نمی دانند، و از این رو با ارتباط  دادن این اتهام به رسول خدا شیعیان را مهدور الدم و عایشه رابه عنوان همسر رسول خدااز هرخطائی مصون و رسول خدا صلی الله علیه و آله را نسبت ... ادامه مطلب »

بعثت رسول اکرم (ص)

بعثت رسول اکرم (ص)   سالهای طولانی بود که مردم جهان به خصوص مردم جزیره العرب از نور مستقیم خورشید نبوت دور گشته و در تاریکی جهل و خرافات غوطه‌ می‌خوردند، از گردابی بیرون آمده، در گردابی دیگر فرو می‌رفتند. با آلودگی به اشرافیت، غارتگری، قساوت، تعصبات نژادی، قبیله‌ای، مادیگری و بت پرستی فضایل اخلاقی پایمال و رذایل اصول زندگی ... ادامه مطلب »