یکشنبه , ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
آخرین مطالب
خانه » علمی

علمی

نسل بشر

طبق کتاب مقدس یهودیان، از هبوط آدم ۸۰۰۰ سال می‌گذرد، و حضرت ابراهیم نیز در حدود ۱۹۰۰ سال پیش از میلاد مسیح می‌زیسته که با روایات اسلامی نیز سازگار است. در حالی که مطالعات باستان شناسی، کشاورزی ۱۲ هزار پیش را نشان می‌دهد و طبق مطالعات یهودیان، از طوفان نوح نیز ۶ هزار سال می‌گذرد. در هر حال نسل بشر ... ادامه مطلب »

درستی یا نادرستی ریاضت های روحی ‌ و انرژی معنوی (قسمت آخر)

دفتر حضرت آیت الله سند, #استفتاءات #روحی_و_معنوی درستی یا نادرستی ریاضت های روحی ‌ و انرژی معنوی ادامه جواب: ابی بصیر در روایت صحیحی از امام باقر یا امام صادق علیهما السلام نقل می‌کند که فرمودند: هر گاه بنده مؤمنی بمیرد ،‌شش چهره با او در قبر وارد شود که ‌زیباترین چهره و درخشانترین پیکر و خوشبوترین وپاکترین چهره در ... ادامه مطلب »

درستی یا نادرستی ریاضت های روحی ‌ و انرژی معنوی (قسمت اوّل)

دفتر حضرت آیت الله سند, #استفتاءات #روحی_و_معنوی درستی یا نادرستی ریاضت های روحی ‌ و انرژی معنوی   سؤال: به تازگی دانشی به نام علم انرژی،(و نیز با نام‌های ریکی و یا اوشو) در میان دانشمندان شهرت یافته است. آنها بر این باور اند که انسان و هستی، انرژی‌هایی نامرئی دارند، و اساسا هر چیزی در عالم، برخوردار از یک ... ادامه مطلب »

حال و هوای اسلامی کردن علوم انسانی

بنام خدا   حال و هوای اسلامی کردن علوم انسانی   آنچه لازم است یک گوهر کوچک است که عالمانه و هنرمندانه تراشیده و سفته شود، نه صخره سنگ عظیم بی قواره و ناسفته گرچه با ادبیات شیرین رنگ آمیزی شده باشد. فرایند، فرایند ساده و مشخص «ماست سازی» است، نه مراحل طولانیِ فرایند کشک اندر کشک. حکایت حال را ... ادامه مطلب »

پاسخ به یک پرسش دربارۀ «میدان هیچ» که هاوکینگ اعلام کرده است

 بسمه تعالی فیزیک و کیهان شناسی پاسخ به یک پرسش دربارۀ «میدان هیچ» که هاوکینگ اعلام کرده است از روزی که «انسان و علوم انسانی در صحیفه سجادیه» را شروع کرده ام به تدریج فضای کارم محدود شده است؛ می کوشم اگر توفیق داشته باشم همۀ توانم را به این کار مصروف کنم. اما در تاریخ ۲۵/۶/۹۶ شخص محترمی در تماس تلفنی ... ادامه مطلب »

ماده و انرژی در فیزیک و فلسفه

پژوهشی درباره حقیقت و ماهیت انرژی:  (بررسی نگرش های فلسفی استاد مطهری و علامه طباطبایی به ماده و انرژی) چکیده : هم ارزیِ مادّه انرژی با معادله وحشت انگیز ۲E = mc آغاز شد که انیشتین با جسارت تمام آن را مطرح کرد و نه تنها فیزیکدانان، بلکه فیلسوفان را نیز در شگفت فرو برد. از آن زمان (۱۹۰۵م) رویکردهای گوناگونی ... ادامه مطلب »

جاذبۀ نیوتن در بایگانی تاریخ

بنام خدا جاذبۀ نیوتن در بایگانی تاریخ این روزها در حالی که مردمان جهان به امور زندگی خود مشغول اند، یک خبر علمی بسیار هیجان انگیز محافل کیهان شناسی و مراکز تحقیقات فیزیک را بشدت تکان داده است: قانون جاذبۀ نیوتن به بایگانی تاریخ رفت. روزی که با تکیه بر تبیینات قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) بصراحت اعلام کردم که: ... ادامه مطلب »

دانش فیزیک در خدمت مکتب – آیا دانشمندان کشف کردند که بهشت و جهنم وجود دارد؟

دانش فیزیک در خدمت مکتب [۱] تجسم عمل نویسنده : آیه الله مرتضی رضوی، استاد حوزه و دانشگاه در کتاب «کابالا و پایان تاریخش» و نیز در «تشیع و فراگیری جهانیش»، این اصل مهم معرفی شده است که: جریان جامعۀ جهانی بسرعت روی به تشیع دارد و روز به روز ابعاد مختلف مکتب تشیع روشن و روشنتر می شود، و این در حالی ... ادامه مطلب »

شایعه ی مسلمان و شیعه شدن انیشتین!

مسلمان و شیعه شدن انیشتین!    این داستان در پوشش تکریم دین، در صدد تطهیر چهره خاندان پهلوی و مخدوش کردن مکتب تشیع است   متن و پاسخ شایعه متن شایعه “  اینشتین شیعه ! آیا می دانید که اینشتین که یهودیان او را مایه ی فخر و مباهات خودشان میدانند توسط آیت الله بروجردی قدس سره به آیین تشیع مشرف ... ادامه مطلب »

عقل در فلسفه و مکتب اهل بیت  

پاسخ تفصیلی به نقدصاحب المیزان برعلامه مجلسی در باب عقل نویسنده : آیت الله مرتضی رضوی علامه مجلسی بزرگ درکتاب بحار الانوارجلد اول صفحه  ۹۹ باب مخصوصی را باز کرده و دربارۀ شناخت عقل و معنای عقل بحث کرده است. وی نام این باب را (که از ابواب حدیث نیست و بحث تحقیقی خود ایشان است) این گونه انتخاب کرده است: ... ادامه مطلب »