یکشنبه , ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
آخرین مطالب
خانه » اخلاق

اخلاق

۱۰۰خصلت از خصوصیات اخلاقی پیامبر اکرم صلی الله علیه واله و سلّم

🌹🌹🌹۱۰۰خصلت از خصوصیات اخلاقی پیامبر صلی الله علیه واله*بی‌شک تأسی به سیره و سنت آن حضرت براساس آیه‌‌کریمه «و لکم فی رسول‌الله اسوه حسنه» و از جمله آنچه در این مطلب به آن اشاره شده، راهگشای مشکلات و مسائل مبتلا به جامعه مسلمانان خواهد بود.❤️❤️❤️۱-هنگام راه رفتن با آرامی و وقار راه می رفت ۲-در راه رفتن قدم ها را ... ادامه مطلب »

احادیث درباره سخن گفتن

اشاره سخن گفتن بهترین وسیله تعامل بین انسانها است و به وسیله زبان است که انسان تعلیم و تعلم  را انجام داده و افهام و تفهیم می کنند.  اما انسان حق ندارد هر چه به زبانش آید بگوید بلکه در گفتار و سخنان خود باید مسائل اخلاقی را رعایت نماید. همچنین انسان از سخنان لهو و بی ثمر و از ... ادامه مطلب »

آیا راهی برای بخشیده شدن حق الناس، مخصوصآ زمانی که شخص رو پیدا نمی‌کنیم یا نمی‌توانیم به او بگوییم وجود دارد؟

من همیشه ناراحت و افسرده‌ام! در هر شادی، یاد گناهانم خصوصآ حق الناس می‌افتم و فکر می‌کنم که هرگز بخشیده نمی‌شه. آیا راهی برای بخشیده شدن حق الناس، مخصوصآ زمانی که شخص رو پیدا نمی‌کنیم یا نمی‌توانیم به او بگوییم وجود دارد؟ ابتدا لازم است که به چند نکته‌ی مهم توجه شود: یک – نام حالت پشیمانی و حتی غمی که ... ادامه مطلب »

«پوستین وارونه»

🔸ضرورتِ «جامعه‌شناسی انجمن حجتیه»🔸 (به بهانه پخش مستند «پوستین وارونه» از سیما) ✍️ محسن حسام مظاهری ۱ مستند «پوستین وارونه» به کارگردانی محمدمهدی خالقی، اثری است در نقد «انجمن حجتیه». این فیلم را چند ماه پیش دیدم. راوی و محور اصلی فیلم، رضا اکبری آهنگر است؛ از منتقدان مشهور انجمن و صاحب مقالات و سخنرانی‌ها و کتاب‌هایی در این موضوع ... ادامه مطلب »

حیات و زندگی در نگاه امام حسین(ع)

حیات و زندگی در نگاه امام حسین(ع) محرم سال ۹۵ بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله ربّ العالمین و الحمد لله الذی لا مُضادّ له فی مُلکه و لا مُنازِعَ لَهُ فی أمره. الحمدالله الذی لا شریک لَهُ فی خلقه ولا شبیه لَهُ فی عَظَمَتِه (جزء من دعاء الإفتتاح) وصلّی الله علی سیدّنا ونبیّنا محمّد صلّی الله علیه وعلی آله ... ادامه مطلب »

طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند

طرز برخورد با افرادیکه شما را تحقیر می کنند واکنش نشان دادن در مقابل افرادی که شما را تحقیر و خوار کرده و ارزش هـایتـان را زیر سؤال می برند، قدری دشوار و دردناک است. گاهی اوقات زخم هایی که اینگونه افراد به شما وارد می آورند، ممکن است تا ابد باقی بمانند.مـن خــودم به شخصه زمانیکه به گذشته بر ... ادامه مطلب »

دروغ های بی حساب مردم بر خدا و اولیای او

دروغ های بی حساب مردم بر خدا و اولیای او   در روایتی علقمه گوید به امام صادق ع عرض کردم یا ابن رسول الله مردم ما را بگناهان بزرگى نسبت دهند و ما از این دلتنگ هستیم. فرمود اى علقمه پسند مردم را نتوان بدست آورد و زبانشان را نتوان ضبط کرد. حال شما چطور سالم بمانید از آنچه ... ادامه مطلب »

ارتباط گفتاری زن و مرد نامحرم از دیدگاه کتاب و سنّت

ارتباط گفتاری زن و مرد نامحرم از دیدگاه کتاب و سنّت   چکیده یکی از لوازم حضور زنان در اجتماع، ارتباط گفتاری آنان با مردان نامحرم است که ممکن است به یکی از صورت‌های گفت‌وگو، پرسش و پاسخ و سخنرانی باشد. سؤال اصلی این است که این ارتباط از نظر کتاب و سنّت چگونه است؟ آیا زنان مجازند با مردان ... ادامه مطلب »

۱۲سوالی که هر شب قبل از خواب باید از خودمان بپرسیم

۱۲سوالی که هر شب قبل از خواب باید از خودمان بپرسیم «هر انسانی باید ساعتی را با خود خلوت کند و این سؤالات را از خود بپرسد: من کیستم، کجا هستم و قرار است به کجا بروم؟» در این مقاله به ۱۲ پرسشی اشاره می‌شود که می‌توانیم هر روز از خودمان بپرسیم تا بفهمیم دقیقا کجای این زندگی قرار داریم. ... ادامه مطلب »

بهتان و تهمت

بهتان و تهمت ۱٫ قال الامام علی – علیه السلام – : لا قحَهَ کَالبُهتِ. «غرر الحکم، ح ۴۴۳۸»  امام علی – علیه السلام – فرمود: هیچ بی شرمی و وقاحتی چون بهتان زدن نیست. ۲٫ قال الامام الصادق – علیه السلام – : مَن اِتَّهَمَ أخَاهُ فی دِینِهِ فَلا حُرمَهَ بَینَهُمَا. «الکافی، ج ۲، ص ۳۶۱»  امام صادق – ... ادامه مطلب »