یکشنبه , ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
آخرین مطالب
خانه » اصول عقاید » نبوت » عصمت انبیاء

عصمت انبیاء

هیچگاه دختران آدم با پسران آدم ازدواج نکردند

چگونگی ازدیاد نسل انسان   زندگى فرزندان آدم علیه السّلام نیز یکى از اسرارآمیزترین راز آفرینش بشمار مى رود؛ زیرا تحلیل زندگى آنها بدون شواهد معتبر، قدرى مشکل به نظر مى رسد. اما آنچه مسلم است ، اولین فرزندان آدم علیه السّلام و حوا، هابیل و قابیل بوده اند. شرح ماجراى دو فرزند آدم علیه السّلام در قرآن کریم بیان ... ادامه مطلب »

بررسی شبهه ترک نماز از سوی حضرت سلیمان (ع)

بررسی شبهه ترک نماز از سوی حضرت سلیمان (ع) چکیده از مهم ترین و مؤثرترین اصول و ارکان استوار ادیان، نبوت است؛ و یکی از مسایل مهم نبوت بحث عصمت است وتحقق اهداف نبوت به آن بستگی دارد. عصمت در سه بخش: دریافت ، ابلاغ وحی ودوری از گناه مطرح می گردد. دانشمندان همواره به مسئله عصمت در نبوت پرداخته ... ادامه مطلب »

پاسخ تفصیلی شبهات قرآنی در مورد حضرت آدم علیه السّلام

پاسخ تفصیلی شبهات قرآنی در مورد حضرت آدم علیه السّلام: ۱- شبهه عدم سازگاری عصمت حضرت آدم (ع) و مخالفت وی با نهی الهی ۲- شبهه منافات عصمت آدم (ع) با توبه ایشان طبق آیات سوره طه ۳ – شبهه عدم سازگاری اعتراف به ظلم و استغفار حضرت آدم (ع) با عصمت ایشان ۴- شبهه عدم سازگاری عصمت و لغزش حضرت آدم (ع) طبق ... ادامه مطلب »

اثبات عصمت حضرت آدم علیه السّلام از قرآن

إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهیمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمینَ( آل‏عمران :۳۳ ) به حقیقت خدا آدم و نوح و خاندان ابراهیم و خاندان عمران را بر جهانیان برگزید ای پدربشریت، ای نبی خدا، روزت گرامی باد : شبهه: اگرپیامبران معصومند چرا خدا در قرآن مى فرماید که حضرت آدم (علیه السلام) نافرمانى خدا کرد و ... ادامه مطلب »

خلقت حضرت آدم و حوا علیهماالسّلام – گناه آدم – رانده شدن از بهشت

خلقت حضرت آدم و حوا علیهماالسّلام موضوع خلقت اولین انسان ، یکى از پیچیده ترین مسائل راز آفرینش ‍ مى باشد؛ به لحاظ اینکه در این زمینه نظریه هاى متفاوتى نیز مانند، نظریه داروین ، بحث را پیچیده تر کرده است بطورى که افراد زیادى ، به درستى این نظریه یقین پیدا کرده اند؛ در حالى که نظریه داروین صرفا ... ادامه مطلب »

فرزندان آدم علیه السّلام- چگونگی ازدیاد نسل انسان

فرزندان آدم علیه السّلام زندگى فرزندان آدم علیه السّلام نیز یکى از اسرارآمیزترین راز آفرینش بشمار مى رود؛ زیرا تحلیل زندگى آنها بدون شواهد معتبر، قدرى مشکل به نظر مى رسد. اما آنچه مسلم است ، اولین فرزندان آدم علیه السّلام و حوا، هابیل و قابیل بوده اند. شرح ماجراى دو فرزند آدم علیه السّلام در قرآن کریم بیان گردیده ... ادامه مطلب »

عصمت انبیاء در قرآن

عصمت انبیاء در قرآن کسانی که به ظاهر قرآن بسنده می کنند، معتقدند که انبیاء تنها در دریافت و ابلاغ وحی معصوم می باشند و در بقیه حالات اشتباه هم می کنند و خطاکار هستند . در حالیکه آیات متعددی در قرآن کریم عصمت انبیاء علیهم السلام را تایید و آنان را در تمامی شوون دارای عصمت معرفی می نماید. ... ادامه مطلب »

آیا حضرت آدم معصوم بود؟

پاسخ آیت‌الله‌سبحانی به یک‌سئوال: آیا حضرت آدم معصوم بود؟ حضرت آیت‌الله سبحانی به پرسشی پیرامون عصمت حضرت آدم و مخالفت او با نهی الهی در عدم استفاده از درخت ممنوعه پاسخ داده‌اند. متن پرسش و پاسخ معظم‌له که در اختیار مرکز خبر حوزه قرار گرفته به شرح ذیل است. *مخالفت آدم با نهى الهى در استفاده از شجره ممنوعه چگونه ... ادامه مطلب »

آیا تا قرن چهارم از عصمت انبیاء خبری بوده است؟

برخی مخالفین عصمت انبیاء با نادیده گرفتن همه آیات و روایات گفته اند: تا قرن چهارم کسی از عصمت انبیاء و ائمه(ع) سخن نگفته و این عقیده ، ابداعی علمای شیعه است ، در حالی که روایات پیامبر خدا و اهل بیت(ع) انباشته از چنین ادّعاهایی است. برای مثال: «عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ ص یَقُولُ:أَنَا وَعَلِیٌّ وَ ... ادامه مطلب »

دلایل عقلی بر عصمت انبیاء

دلائل عقلی عصمت نکته: دلیل عصمت نمی تواند شرعی محض باشد چون ممکن است آن دلیل با خطا وسهو از پیامبر صادر شده باشد و دور وتسلسل لازم می آید. پس ابتدا چند دلیل عقلی(برون دینی) بر لزوم عصمت انبیاء می آوریم: ۱٫ نقض غرض: اگر پیامبر معصوم نمی بود نقض غرض لازم می آمد و خدا هم نقض غرض نمی کند چرا که حکیم ... ادامه مطلب »